Press ESC to close

Youtube Para Kazanma Rehberi – İş Ortağı Programı –

images 7

Büyüyen içerik oluşturucu ekonomisi, YouTube’da para kazanmanın çeşitli yollarını ortaya çıkardı . Bazı yöntemler, giriş için reklamlardan kazanmaktan daha düşük bir engel sunsa da, kaliteli içeriğin ve ilgili bir izleyici kitlesinin yerini hiçbir şey tutamaz.

Yaratıcı tarafınızdan yararlanabiliyorsanız ve çok çaba sarf etmeye istekliyseniz, YouTube’da da para kazanabilirsiniz. İşte keşfedilecek birkaç yöntem.

1. 1.000 aboneye ulaşın ve YouTube İş Ortağı Programı’na başvurun

Önce bunu anlatalım. YouTube İş Ortağı Programına katılmanın önündeki en büyük engel, 1.000 abone eşiğini geçmektir. Bunu yaptığınızda, reklam geliri elde etmenin kapısını açar.

İş ortağı olabilmeniz için birkaç ek gereksinim daha geçerlidir:

  • Videolarınız sitenin reklamcılık yönergelerine uymalı ve son 12 ay içinde 4.000’den fazla geçerli genel izlenme saatine sahip olmalıdır. Uygun bir bölgede yaşamanız gerekir. Bir Google AdSense hesabı bağlamanız gerekir.

Gereksinimleri karşıladığınızda, profilinize tıklayarak ve “para kazanma” bölümüne giderek başvurabilirsiniz.

Bir iş ortağı olarak reklamlar, üyelik ayrıcalıkları ve izleyicilerin canlı yayın sırasında mesajlarının öne çıkarılması için ödeme yapmasına olanak tanıyan Super Chat gibi özellikler aracılığıyla para kazanabilirsiniz.

Para kazanmak için YouTube’da kaç görüntüleme gerekir?

Video görüntüleme başına ödeme almazsınız. Bunun yerine, birisi videonuzda gösterilen bir reklamı izlediğinde veya tıkladığında size ödeme yapılır.

Influencer Marketing Hub, ödemeler değişiklik gösterse de ortalama bir YouTube kanalının 1.000 reklam görüntülemesi başına yaklaşık 18 dolar kazanabileceğini söylüyor. Görüntülenen reklamların oranını hesaba kattığınızda, 1.000 video görüntüleme başına 3 ila 5 dolar anlamına gelir.

image 19

Peki YouTube’da ne zaman para kazanmaya başlayacaksınız?

Bakiyeniz 100$’a ulaştığında size ödeme yapılacaktır. Reklamları gören izleyicilerden 4 dolar kazanmak için yaklaşık 1.000 video görüntülemesi gerektiğini varsayalım. Bu reklamlardan 100 dolar kazanmak için 25.000 video görüntülemesine ihtiyacınız olacak.

Küçük bir kanalınız varsa, yalnızca birkaç ayda bir ödeme alabilirsiniz. AdSense ödemelerini yapan Google‘ın vergileri nasıl ele aldığını da öğrenmeniz gerekecek.

Önünüzde uzun bir yol var gibi mi geliyor?

1.000 aboneye ulaşmadan önce kazanmanın alternatif yolları aşağıdaki gibidir.

2. Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Satış ortaklığı, özellikle ürün inceleme videoları yapmayı planlıyorsanız, YouTube trafiğinizden para kazanmanın en pratik yolu olabilir. Şu şekilde çalışır:

  • Amazon Associates gibi bir ortaklık programı olan bir şirket veya satıcı bulursunuz ve katılmak için başvurursunuz.
  • Kabul edildikten sonra, videolarınızda öne çıkarmayı planladığınız ürünlere özel bağlantılar oluşturmak için onların sürecini kullanacaksınız.
  • YouTube videolarınızdaki ürünlerin tanıtımını yapın, inceleyin veya bunlara atıfta bulunun ve yükleme yaparken açıklama alanına özel bağlı kuruluş pazarlama bağlantılarınızı yapıştırın.

Bir markanın bağlı kuruluşu olarak, bir izleyici özel bağlantınızı tıklayıp ürünü satın aldığında komisyon kazanırsınız.

Amazon Associates, Amazon’da para kazanmanın harika bir yolu olsa da , sayısız başka fırsat mevcuttur. Olası kurumsal ortaklar ve öne çıkarılacak ürünler için ShareASale ve ClickBank gibi bağlı kuruluş pazarlama sitelerinde arama yapın. Doğrudan kaynaktan nasıl ortak olunacağına dair bilgi için favori markalarınızın web sitelerinde de arama yapabilirsiniz.

İzleyicilerinizi öne çıkan marka veya markalarla olan bağlantınız hakkında doğru şekilde bilgilendirmeyi unutmayın ve videonuzu çekerken onları “açıklamadaki bağlantıya yönlendirdiğinizden emin olun.

image 1 2

3. Marka Anlaşmaları (Brand Deals)

Aynı zamanda bir bağlı kuruluş pazarlama biçimi olan bir marka anlaşması yapmak, YouTube’da ödeme almanın başka bir yoludur: Kanalınızın kitlesiyle ilgilenen şirketler, videolarınıza sponsor olabilir veya size bir duyuru karşılığında ürün yerleştirme anlaşmaları sunabilir.

Buradaki etkili kelime “kitle” dir, yani bu tür anlaşmaların siz bir takipçi kitlesi oluşturduğunuzda kendilerini gösterme olasılığı daha yüksektir. Kanalınız büyüdükçe, doğrudan çalışmak istediğiniz markalarla iletişime geçebilir veya içerik tarzınızı tamamlayan kurumsal ortaklar bulmak için yukarıda belirtilen bağlı kuruluş pazarlama siteleri gibi kaynakları kullanabilirsiniz.

Marka fırsatları ile toplu ödeme alabilir, satış başına komisyon kazanabilir veya ürün veya hizmeti ücretsiz alabilirsiniz.

Unutmayın: Bir videoda bir öneriniz varsa veya ürün yerleştirme kullanıyorsanız, videonuzun ücretli tanıtım içerdiğini belirtmek için video yöneticinizin gelişmiş ayarlar sekmesindeki bir kutuyu işaretleyerek YouTube’u bilgilendirmelisiniz.

images 2

4. Kendi Ürününüzü veya Malınızı Yapın ve Satın (Product)

Kitlenizle alakalı bir ürününüz veya hizmetiniz varsa onları bilgilendirin ve videolarınızda bağlantılar sağlayın. Örneğin, popüler teknoloji inceleme kanalı MKBHD’nin yaratıcısı Marques Brownlee, yayınladığı her videoda kendi tişört ve aksesuarlarına bir bağlantı bırakıyor.

Fiziksel bir ürün satmak, malzeme satın almanızı veya bir üretici bulmanızı gerektirebilir, ancak e-kitaplar, sanat baskıları veya sanal sınıflar gibi indirilebilir ürünleri de satabilirsiniz. Mallarınızın reklamını yapmadan önce güvenli bir ödeme sistemi kurun.

Satış teşviki: Kendi ürünlerinizi yaratmak, diğer şirketlerin ürünlerini sunmaktan çok daha zor olsa da, gelirinizin büyük kısmını ürün sahibi olarak tutacağınız için bu şekilde daha fazla para kazanabilirsiniz.

Feature

5. Kitle Fonlaması (Crowdfunding)

Kitle fonlaması, kanalınızın devam etmesini sağlamak için kullanabileceğiniz başka bir para kazanma yöntemidir. Kitle fonlamasının iki ana türü vardır: yinelenen ve proje tabanlı. İçerik oluşturucular için daha uygun olan ilkidir, kanalın hayranları ayrıcalıklar veya özel bir erişim katmanı için küçük bir abonelik ücreti öder.

Daha fazla abone, daha fazla gelir demektir. Bire bir görüntülü sohbetler, özel dersler veya ticari ürünler gibi teşvikler, izleyicileri kaydolmaya teşvik edebilir. Patreon, popüler bir kitlesel fonlama platformudur ve pek çok video yaratıcısı, müzisyen ve mütevazi bir takipçi kitlesinden daha fazlasına sahip diğer sanatçılar için ek bir gelir akışı görevi görür.

Finansal destek gerektiren bir proje fikriniz varsa, proje bazlı bir kitlesel fonlama kampanyası yapmanın yolu budur. Indiegogo, Kickstarter veya GoFundMe gibi sitelerle çalışmaya başlayabilirsiniz.

MVU BSBUSAD 2020 Q1 Skyscraper Digital Marketing Strategy Key Components Tips to Get Started 01

YouTube’da ne kadar para kazanabilirsiniz?

Forbes’a göre, son derece popüler çocuk kanalı Blippi‘nin yaratıcısı Stevin John, 2020’de 17 milyon dolar kazandı, büyük bölümü YouTube’da biriktirdiği 8,2 milyar görüntüleme ve 27,4 milyon aboneden. Bu tür bir başarı, kuraldan çok istisnadır, ancak bunun cesaretinizi kırmasına izin vermeyin.

image 2 2

“YouTube Secrets” kitabının ortak yazarı ve Think Media kanalının kurucusu Sean Cannell, yeni YouTuber’lara hemen kazanmanın en iyi yolu olarak bağlı kuruluş pazarlamasına güvenmelerini tavsiye ediyor. 2021’den bir video gönderisinde , doğru niş ve stratejiyle haftada 500 dolar çekmenin mümkün olduğunu söylüyor.

image 3 4

YouTube herkes için fırsat sunar, ancak hızla zengin olunan bir platform değildir. YouTube’da para kazanmak zaman, çaba ve ilgili bir kitle gerektirir. İyi haber şu ki, biraz motivasyon ve çokça pratikle gıpta ile bakılan 1.000 abone eşiğinden önce kazanmanın yollarını bulabilirsiniz.

Başlarken şu ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  1. Ne kadar çok video hazırlar ve yüklerseniz, izlenme saati eşiğine ulaşmak o kadar kolay olur.
  2. İçeriğinizi belirli bir kitleye veya nişe (örneğin, film fotoğrafçılığı) ne kadar iyi hedeflerseniz, izleyicilerinizin daha fazlası için abone olma olasılığı o kadar artar.
  3. Üzerinde düşünülmüş, eğlenceli videoların görüntülenme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle planlama ve üretim için çaba sarf etmek faydalıdır.
  4. İzleyicinin dikkatini çekmek için hedeflenen bir başlığın ve göze çarpan küçük resmin gücünü hafife almayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Webinyo_net Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.