Press ESC to close

Ücretsiz SEO Araçları

Web sitenizi optimize etmek SEO ile oldukça basittir. Sitenizin SEO konusunda uyumlu olup olmadığını görmek için bazı araçlar kullanılır. Bu araçlar web sitelerinin optimizasyonunda uzun kodlarla uğraşmak yerine oldukça kolaylaştırıcıdır.

seo

SEO araçları nelerdir?

SEO araçları, web sitelerinin SEO analizlerinde kullanılan pratik araçlardır. Bu araçlar, marka bütçesini etkilemeden, SEO analizlerine destek olur. Ücretsiz olarak kullanılan birçok araç vardır. Bu sayede de hem siteniz ile ilgili analizlerde hem de ekonomik olarak faydalı olurlar. 

Özellikle orta ölçekli ve küçük ölçekli markaların kendilerini daha iyi bir şekilde konumlandırmasında rol oynarlar. Bazı SEO araçlarının premium özellikleri de vardır. Ancak isteğe bağlı olarak bu özellikleri satın almak mümkündür. 

SEO araçları size nasıl yardımcı olabilir?

SEO araçları, web sitenizi analiz ederken SEO bakımından neye ihtiyaç duyduğunu ortaya koyar. Bu sayede web sitenizi iyileştirmek istediğiniz zamanlarda size yardımcı olurlar. SEO konusunda ihtiyaç duyduğunuz noktalara değinerek bir iyileştirme yapmanız mümkündür. Bu araçlar, doğru ve yerinde bir analiz ile marka görünürlüğünü artırmak için kullanışlıdır.

Günümüzde ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok SEO aracı vardır. Bu araçlar kendine has avantajları ile kullanıma sunulmuştur. SEO araçları hakkında daha fazla bilgi almak için o araçlar ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Çünkü her SEO aracı birbiriyle benzer amaca yönelik kullanılsa da benzer işlevleri sağlamayabilir. Bu da fark yaratacak bir performans ile çalışmalarınıza yön verecek araçların çeşitli noktalarını ortaya koyar.

En iyi ücretsiz SEO araçları nelerdir?

seoo

SEO araçları ücretsiz bir şekilde de kullananların karşısına çıkar. Ücretsiz SEO araçları içerisinde bazı premium özellikler yer alabilir. Ancak geneli itibariyle ücretsiz kullanıma açık birçok özellik bu SEO araçlarında vardır. En sık tercih edilen ücretsiz SEO araçları ise şu şekildedir:

1. Google Search Console

Google Search Console, web sitesi sahiplerinin temel olarak kullandığı araçlar arasında yer alır. Eski ismiyle Google Web Yöneticisi Araçları (Google Webmaster Tools) olarak bilinir. 

Google Search Console içerisinde mutlaka kullanmanız gereken birçok aracı barındırır. Temel işlevlerini ücretsiz bir şekilde kullanacağınız basit bir işleyişi vardır. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için standart versiyonu oldukça kullanışlıdır. 

Web siteniz için geniş bir inceleme olanağı sunarken backlinklerin düzenlenmesi, site haritası çıkarılması gibi çeşitli konularda sizlere kolaylık sağlar. Bunun yanında mobil uyumluluk ya da hatalı sayfaların tespiti gibi birçok özellikleri de kapsar.

post 1667148131 39866855717570

2. Google Analytics

Google’ın en çok kullanılan analiz araçlarından biridir. Google Analytics, Google’ın ücretsiz sunduğu bir servistir. Web sitenizin trafik ölçümlerinde ve bu trafiklerin aktarımında kullanılır. Web sitesi trafiklerini başka zaman dilimleriyle karşılaştırmanızı sağlar. 

Bunun yanı sıra belirli aralıklarla raporlama yapılması gereken durumlarda kullanılan bir araçtır. Her site yöneticisinin mutlaka bilmesi gereken bir Google aracı olarak kullanıma sunulmuştur.

post 1667148212 90948072811647

3. Google Trends

Google Trends, arama motorunda aranan kelimelerin arama sıklıklarına odaklanan bir araçtır. Google Trends ile gerçek zamanlı arama sonuçlarında analiz yapmak mümkündür. 

Bunun yanı sıra geçmiş bir tarihe yönelik olarak da arama sonuçları hakkında bir analiz ortaya koyulur. Buradan elde edeceğiniz verileri ölçümlemek için en güncel bilgiler Google Trends ile erişime açılır.

post 1667148257 46450412069230

4. KWFinder

KWFinderkullanıcıların en sık tercih ettiği SEO araçları içerisinde yer alır. Anahtar kelime araştırması yapmak için en sık kullanılan araçlar arasındadır. 

KWFinder içerisinde hem ücretli hem de ücretsiz planlar yer almaktadır. Bu planlardan web siteniz için uygun olan hangisi ise buna karar vererek işe başlamak oldukça kolaydır. KWFinder, anahtar kelimeleri birçok açıdan inceleyerek sizin için en uygun olanı seçmeye yarar.

post 1667148316 2824876388493

5. MozBar

MozBar, SEO araçları içerisinde kullanılan seçeneklerden biridir. Web sitesi için kullanışlı bir Chrome eklentisidir. MozBar, Moz tarafından oluşturulmuştur. 

Tarayıcıdan ayrılmadan farklı web siteleri ve arama motoru sonuç sayfaları (SERP) içerisinde aradığınız bilgilere ulaşmanızı sağlar. SERP’ler hakkında SEO bilgileri elde etmenize yardımcı olan bir araçtır.

post 1667148372 93345822517880

6. Google PageSpeed Insight

Google PageSpeed Ingisht, kullanışlı bir SEO aracı olarak web siteleri için tercih edilir. Bu servis sayesinde web sitelerinin hız testi yapılır. 

Sayfaların her biri içerisinde herhangi bir hız problemi varsa web sitesi ile ilgili sorunların çözülmesi kolaylaşır. Siteler sistem içerisinde belli puanlara sahiptir. Bu puanlamanın altında kalan web siteleri, raporlamalar ile belirlenir. 

post 1667148457 84115489664232

7. Woorank

Woorank, online bir şekilde kendi sitenizi ve rakip siteleri inceleyebilmek için kullanılır. Ücretsiz bir şekilde faydalanılan bir hizmettir. Hem kendi sitenizi hem de rakip siteyi kolay bir şekilde incelemenizi sağlar.

Online bir hizmet olmasından dolayı kullanıcıların genel olarak siteler hakkında hızlı bir şekilde bilgi edinmesini amaçlar. Woorank, ücretli özellikleri de içerisinde barındırır. 

post 1667148507 94593409387589

8. Neil Patel SEO Analyzer

Neil Patel SEO Analyzer, bir anahtar kelime aracı olarak kullanılır. Neil Patel tarafından geliştirilen bir SEO aracıdır. Web sitesi için pratik bir kullanımı vardır. 

Pazarlama amacı güderek birçok araç kullanımı yerine anahtar kelime analizinde bu araç sıklıkla tercih edilir. Sık tercih edilmesinin nedeni, ücretli bir şekilde dijital pazarlama araçlarının sunduğu her şeyi sunmasıdır. Bunu sunarken de herhangi bir ücret talep etmemesidir.

post 1667148649 52125298642887

9. Google Keyword Planner

Google araçlarından biri de Google Keyword Planner’dır. Google Ads içerisinde yer alan ücretsiz bir dijital planlama aracıdır. 

Google Keyword Planner, anahtar kelime önerileri sunar. Bunun yanında bütçe tahminlerini de ekler. Siteniz için uygun olan reklam stratejilerini belirleme konusunda sıklıkla tercih edilen bir araçtır.

post 1667148710 70967883617447

10. GTmetrix

GTmetrix, web siteleri için sık tercih edilen SEO araçları arasındadır. Web sitesi açılışını ölçen ve yükleme hızlarını da ortaya koyan bir araçtır. 

Web siteleri hakkında sizlere öneriler sunan bir servistir. Sistemin temelinde internet sitelerinin yüklenme hızları yer alır. Bu hızın pratik bir şekilde tespit edilmesi, GTmetrix ile mümkündür.

post 1667148816 39237945567254

SEO araçları nasıl kullanılır?

SEO araçları kullanılırken ilk olarak bu araçların ne olduğunu bilmek gerekir. Hangi SEO aracının ne işe yaradığını tespit etmek, sizi birçok gereksiz masraftan ve zaman kaybından kurtaracaktır. Bundan dolayı da kullanmak istediğiniz SEO araçlarının nasıl kullanıldığını bilmek önem taşır. SEO konusunda kullandığınız araçların kullanılma amaçlarını sınıflandırmak gerekirse:

  • Anahtar kelime analizi eden araçlar,
  • Hız testi yapan araçlar,
  • Reklam için bütçe tahmini yapan araçlar,
  • Genel analiz yapan araçlar gibi çeşitli başlıklar vardır. 

SEO araçları içerisinde sizin için en uygun olan araca karar verdikten sonra kullanım amacını göz önünde bulundurarak nasıl kullanıldığını öğrenmek önemlidir. Bazı SEO araçları online olarak kullanılır. Bazı SEO araçları ise Chrome eklentisi olarak kullanılır. Bu araçlar arasında ihtiyacınız olan SEO aracını web sitenize entegre ederek kullanmaya başlamak oldukça kolaydır.

SEO araçlarını kullanmak için ipuçları

SEO optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında ilgili sıralarda yer tutması için önemlidir. Bundan dolayı da SEO araçlarını kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. SEO araçlarını kullanmak için ilk olarak bilmeniz gereken nokta, hangisi işinize yarayacaksa onu kullanmaktır. 

İnternet üzerinde birçok SEO aracı vardır. Bu araçlar içerisinde web sitenizin ihtiyacı olanları tercih ederek tamamını incelemeden bunlardan yararlanmak önemlidir. Ayrıca destekleyici birkaç SEO aracını bir arada kullanmak da önemlidir. Web sitesi analizlerinizde sizler için performans denetimi konusunda kullanıma uygundur.

Önemli çıkarımlar

Web siteleri için ücretsiz SEO araçlarıkullanılırken üzerinde durulması gereken noktalar şunlardır:

  1. SEO araçlarının nasıl kullanılacağından öne ne olduğuna bakın.
  2. Ücretsiz SEO araçlarının ücretli özellikleri de olabilir.
  3. Birden fazla SEO aracını bir arada kullanmak mümkündür.
  4. İhtiyacınız kadar araç kullanarak web sitenizi optimize etmek yeterlidir.
  5. Anahtar kelime araçları gibi araçlar arasında güncel zamanlı verilerden yararlanmak önemlidir.
  6. Hız testi yapılabilecek SEO eklentileri içerisinde seçim yaparak sizin için uygun olanı kullanmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Webinyo_net Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.