Press ESC to close

Facebook Pazarlama Rehberi

image 20

Yıllar boyunca, çeşitli sosyal medya platformlarının iniş çıkışları olduğunu gördük ama tüm bunlara rağmen Facebook bir güç merkezi olarak kaldı. Aylık yaklaşık 3 milyar aktif kullanıcısıyla Facebook açık ara en çok kullanılan sosyal medya ağıdır.

Bu, işletmenizin varlığı için harika bir yer olduğu anlamına gelir. Ancak, başarılı olacak bir Facebook pazarlama stratejisini nasıl oluşturacağınızı anlamanız gerekir.

Bu yazıda, kapsayıcı sosyal medya stratejinizde kullanmanız gereken çeşitli Facebook pazarlama taktiklerine ve nasıl başlayacağınıza değineceğiz .

Facebook pazarlaması nedir?

Facebook pazarlaması, bir işletmeyi ve onun ürünlerini/hizmetlerini bir işletme sayfası aracılığıyla Facebook’ta tanıtma eylemidir. İşletme sayfanızı tamamen optimize ederek, markalar ikinci bir tür web sitesi oluşturabilir, hatta doğrudan Facebook’ta satış yapabilir .

Instagram ve TikTok gibi daha yeni platformlar genel viral potansiyeli artırırken, Facebook hala birçok işletme için iyi bir ana üs ve ayrıca reklam platformu türünün en gelişmişlerinden biri. Çeşitli Facebook gönderi türleri (ör. fotoğraflar, karuseller, videolar, bağlantılar) oluşturma, bir mağaza oluşturma ve doğrudan hedef kitlenize ürün ve hizmetlerin reklamını yapma yeteneği sayesinde, Facebook’ta uyumak istemezsiniz.

Bir Facebook işletme sayfası oluşturmak kolaydır:

 • Facebook.com’a gidin ve kişisel hesabınıza giriş yapın
 • Üst gezinme çubuğundaki menü simgesini tıklayın
 • Oluştur menüsü altında  Sayfa’ya tıklayın 
 • İşletmenizin adını ve bilgilerini girin
 • Sayfayı logonuz, bir kapak fotoğrafı ve diğer ilgili bilgilerle markalayın

Ardından, Facebook pazarlama stratejinizi oluşturmaya başlamak için hazırsınız.

Facebook pazarlama stratejisi nasıl oluşturulur?

Facebook işletme sayfanızı kurduktan sonra, sayfanızı beğenen ve sayfa içeriğinizi gören ve etkileşimde bulunan kişilerin sayısını artırmak için pazarlamaya başlamanız gerekir. Tutarlı bir şekilde hedef kitlenizin ilgisini çeken içerik oluşturmak ve ayrıca stratejinizde kullanabileceğiniz bu en iyi 9 taktik çok önemlidir.

1. Facebook pazarlamanız için hedefler belirleyin

Herhangi bir pazarlama stratejisinin ilk adımı doğru hedefleri belirlemektir . Bu yol haritası, Facebook stratejinizin başarılı olduğundan emin olmak için önlem almak için temel bir referans olacaktır. Ancak hedefler belirlemek için önce planınızın platform aracılığıyla erişilebilir olduğundan emin olmak için biraz araştırma yapmak isteyeceksiniz.

2021 Sprout Sosyal Endeksi’nde pazarlamacıların ve tüketicilerin, hedef kitleleriyle bağlantı kurmak için birincil sosyal platform olarak hâlâ Facebook’u tercih ettiğini gördük .

 • Pazarlamacıların %83’ü şu anda Facebook kullanıyor
 • Tüketicilerin %60’ı markaların Facebook’u daha fazla kullanmasını istedi

2018 Index Chart 14 1080 1024x1024 1

Dolayısıyla, henüz kendinize ait Facebook hedefleriniz yoksa, bu anket sonuçları başlamak için harika bir yer. Ek olarak, şirketiniz zaten genel hedefler belirlediyse, bunların Facebook’ta pazarlama planlarınızla nasıl örtüştüğüne bakın.

İşte işletmeler için bazı genel yıllık hedefler ve etkili bir Facebook stratejisinin size nasıl yardımcı olabileceği:

 • Satış kalitesini artırmak: Satış kalitesini artırmak  , daha iyi hedefleme ile başlar. İyi planlanmış bir Facebook pazarlama stratejisi sayesinde hedef kitlenize daha verimli bir şekilde ulaşırsınız. Havuzun daha büyük olması, daha büyük balıklar alacağınız anlamına gelmez. En iyi bildiğiniz şey üzerinde çalışın ve erişiminizi artırmak için Facebook’u bir kaynak olarak kullanın.
 • Kuruluşa daha fazla değer katmak:  Facebook müşterileri daha iyi besleyebilir, farkındalığı artırabilir ve hedef kitlenize daha fazla kaynak sağlayabilir. Facebook’u bilgi kaynağınız yapın.
 • Sektörde daha iyi nabız:  Rakipleriniz her zaman bir adım önde mi? Sosyal medya izleme araçları sayesinde  , sizin, rakiplerinizin veya sektörünüzün etrafında dönen tüm sosyal sohbetleri takip edebilir, dinleyebilir ve raporlayabilirsiniz. Konuşmadan önce daima dinleme gücünüzü artırmaya çalışın.
 • Daha verimli işe alma:  Hiç kimse  sosyal işe  almanın kolay olduğunu söylemedi, ancak yalnızca popülaritesi artıyor. Sosyal medya, işe alma çabalarını artırmak ve en iyi yeteneklere daha hızlı ulaşmak için harika bir kaynak olabilir. Çalışanlarınızın sosyal ağlarını daha yüksek bir sosyal erişim için kullanmak, daha kaliteli çalışanları işe alma şansınızı artırır.
 • Daha akıllı büyüme:  Müşteri kayıplarını azaltmak, harcamaları sınırlamak ve edinimi artırmak başarılı bir işletmenin parçalarıdır, ancak Facebook bu alanların her birinde size yardımcı olabilir. İster reklam harcaması, ister daha fazla hedefleme veya daha fazla  sosyal satış yoluyla olsun , Facebook pazarlama stratejinizi ele almak, bu hedeflere yaklaşmanıza yardımcı olabilir.
 • İlerlemeyi takip etme:  Elbette, bu hedeflere ulaşma hızınızda olduğunuzdan emin olmanız çok önemlidir ve Sprout gibi bir araçla, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi tüm Facebook raporlamalarınızı kolayca takip edebilirsiniz.
PI Analytics Facebook Pages Report 1

2. Facebook kitlenizi tanıyın

Facebook’ta kimlerin olduğunu ve mevcut hedef kitlenizin nasıl göründüğünü anlamak, hangi Facebook pazarlama stratejilerini ve nasıl kullanmanız gerektiğini belirlemede önemli olacaktır.

Sprout Social’ın sosyal medya demografisine yaptığı derin dalış  , platformu kimin ve nasıl kullandığına dair genel bir fikir edinmek için harika bir başlangıç ​​noktasıdır.

Bunun üzerinde çalıştıktan sonra, Facebook Page Insights’ı veya Sprout gibi bir aracı kullanarak kendi Facebook demografik bilgilerinizi tanımak için biraz zaman ayırın.

PI Listening Demo Age Gender Device

3. Facebook akışınızda bir içerik karışımı yayınlayın

Facebook’ta oluşturabileceğiniz gönderi türlerinin çeşitliliğine kısaca değindik. Heyecan verici içeriğe sahip ilgi çekici bir yayın oluşturduğunuzdan emin olmak için iyi bir içerik karışımı yayınlamak istersiniz. Bu şekilde, yayınınız sıkıcı ve öngörülebilir değil, takip etmesi eğlenceli ve ilginç.

Bu, bir Facebook gönderisine ekleyebileceğiniz yalnızca birkaç farklı medya parçasını gösterir:

Screen Shot 2022 11 22 at 12.08.27 PM
 • Takipçilerinizin doğrudan WhatsApp veya Facebook Messenger aracılığıyla size mesaj göndermesine izin verin
 • Takipçilerin hemen satın almaları için fotoğraflarınızdaki ürünleri etiketleyin
 • Bağış toplama etkinlikleri ekleyerek yerel yardım kuruluşlarını destekleyin
 • Kitlenizin ilgisini çekmek için GIF’ler ekleyerek mizahi içerik oluşturun

Facebook takipçileriniz için sağlam bir içerik karışımı oluşturmanın birçok farklı yolu vardır; oluşturduğunuz içerik türlerini dengeleyebilmek için eksiksiz bir içerik takvimi hazırladığınızdan emin olun.

4. Takipçilerinizin en aktif olduğu zamanlarda paylaşım yapın

Facebook, organik içerik için kullanılması en zor sosyal ağlardan biri olmaya devam ediyor. Yine, algoritmalar, en uygun gönderi zamanlarını bulmaya çalışan işletmeler için bunu zorlaştırıyor. Bununla birlikte, Facebook’ta paylaşım yapmak için en iyi zamanlara ilişkin rehberimiz,  Facebook’ta paylaşım yaparken  yapılması ve yapılmaması gerekenleri özetlemektedir:

FB Heatmap Global@2x 1024x717 2

5. Facebook içeriğinizi planlayın

İçerik oluşturma ve iyileştirme, herhangi bir sosyal medya stratejisinin önemli bileşenleridir. Facebook’ta, kullanabileceğiniz gönderi türleri konusunda çok daha fazla seçeneğiniz var. Bu, Hikayelerden duruma ve Grup gönderilerine kadar değişir.

Seçeneklerin seçimiyle birlikte, hedef kitlenizin ilgilendiği belirli içerik türleri gelir ve Facebook’ta sizin için en iyi şekilde çalışacak pazarlama tekniklerini değerlendirirken bu da akılda tutulmalıdır. 2018 Endeksimiz, tüketicilerin markalardan ne tür gönderiler istediğini analiz etti. Yüzde otuzu daha fazla bilgiye bağlantı istediğini ve %18’i daha fazla resim istediğini söyledi. Videolar, ankete katılan kişilerin %17’siyle yakın bir üçüncü sırada yer aldı.

2018 Index Chart 4 1080 1024x1024 1

Aynı rapor, sosyal pazarlamacıların başarılı olmak için neye ihtiyacı olduğunu da tartıştı. Facebook için en önemli öncelikler arasında video ve reklamlar için bir bütçe yer alıyordu.

2018 Index Chart 7 1080 1024x1024 1

İçeriği planlamak için hem ücretsiz hem de ücretli seçenekleriniz vardır. Facebook’un Sayfa kontrolleri, gönderilerinizi doğrudan kendi sayfanızdan planlamanıza olanak tanır. Sprout’un  ViralPost özelliği  , beklenen en yüksek kitle katılımınıza göre sizin için en iyi zamanları seçecektir.

Facebook gönderilerinizi planlamak ve planlamak , sosyal takviminizde boşlukların nerede olduğunu görmenizi kolaylaştırır. Böyle bir aracı kullanmak uzun vadede size zaman kazandıracaktır.

PI Publishing Calendar Week View

6. Kitlenizle proaktif bir şekilde etkileşim kurun

Çoğu sosyal medya kanalı gibi, sohbet etmek, tartışmak ve içerik paylaşmak için ağlar olarak inşa edilmişlerdir. Bir marka olarak, bir sosyal medya ağını neyin oluşturduğuna dair temel fikri unutamazsınız. Bu, konuşma ve katılımın asla ikinci plana atılmaması gerektiği anlamına gelir.

Bunun yerine, izleyicileriniz için bir topluluk olmaya çalışın. Facebook, ister farklı bir kitleyle ister kendi müşterilerinizle sektör sohbetleri veya tartışmaları yapmak için harika bir yerdir. Twitter genellikle sosyal bir müşteri hizmetleri merkezi olmanın tüm ilgi odağını alırken   , Facebook’u da unutmayın.

 İnsanlardan ilk etapta basitçe etkileşimde bulunmalarını isteyerek Facebook etkileşimini artırmaya yardımcı olabilirsiniz  . Ancak, arkanıza yaslanıp takipçilerinizin etkileşime girmesini bekleyemezsiniz. Herkese ulaşamazsınız, ancak etkileşimi artırmanın yolları vardır.

Örneğin Bath & Body Works, Facebook gönderilerine bırakılan yorumlara yanıt verecek, hatta ürün önerileri sunacak kadar ileri gidecektir. Bu, etkileşimi artırmanın harika bir yolu; görebildiğimiz gibi, bu gönderi toplamda 207 yorum içeriyor.

Screen Shot 2022 11 22 at 12.25.23 PM

7. Müşterilerle ilişki kurmak için Messenger’ı kullanın

Facebook Messenger , ilişkiler kurmanıza, satış yapmanıza ve hatta müşteri hizmetlerini iyileştirmenize yardımcı olabilir. Birinin size doğrudan mesaj göndermesi için bir düğme eklemek, bir Facebook gönderisine ekleyebileceğiniz birçok medya seçeneğinden biridir. İşletme sayfanızın üst kısmındaki CTA düğmesini markanıza mesaj göndermek için bir CTA da yapabilirsiniz.

Ardından, sosyal ekibinizden birinin Messenger gelen kutusunu yönetmesini kolayca sağlayabilir veya otomatik bir Facebook Messenger botu kurabilirsiniz . Bir bot kurmayı seçerseniz, önceden hazırlanmış soruları ve yanıtları kolayca ekleyebilir, kullanıcıların Messenger üzerinden alışveriş yapmasına izin verebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

İşte bir botun monday.com’dan nasıl görünebileceğine dair harika bir örnek:

resim 2023 02 16 012106689

Kullanıcıların sorabilecekleri ve anında, otomatik yanıt alabilecekleri dört soru vardır. Bununla birlikte, kullanıcılar başka soruları veya endişeleri ile birlikte mesaj gönderebilir ve bir müşteri başarı yöneticisinin yanıtını gerçek zamanlı olarak alabilir.

Messenger, bireysel tüketicilerle doğrudan görüşme yapmak için size eşsiz bir fırsat sunar. Bunu, markanız için anlamlı olan her kapasitede Facebook pazarlama stratejinize eklediğinizden emin olun.

8. Facebook reklam stratejinizi belirleyin

İster Facebook’a yeni başlıyor olun, ister bir süredir kullanıyor olun, marka teşhiri için ödeme yapma ihtiyacından kaçmak zordur. Facebook reklam stratejinizi oluşturmaya yönelik kapsamlı kılavuzumuz,   Facebook reklamları hakkında daha fazla bilgi edinmeye başlamak için harika bir yerdir.

Ancak, kitlenizi ve marka bağlılığınızı büyütmek bir gecede olmaz. Onu kazanmak zorundasın.

Ancak oraya biraz daha hızlı ulaşmanın bir kısayolu var – sosyal medya reklamcılığı. Özellikle Facebook’ta,   ortalama tıklama oranı yalnızca %9 olan dört milyondan fazla reklamveren var. Facebook’ta reklam vermek daha basittir, ancak daha kolay değildir. Hala markanızı etkili bir şekilde oluşturmanız ve onu reklamlarla mükemmel bir şekilde sergilemeniz gerekiyor.

Daha yüksek marka bilinirliği hedefleyin

Facebook reklam kampanyalarınız her zaman iki şeye odaklanmalıdır:

 1. Uygun maliyetli
 2. İlgili

Yeni başlayanlar için, aşırı maruz kalma ve gereksiz tıklamalardan kaçınmak için Facebook’a ayırdığınız haftalık veya aylık harcamanız dahilinde kalmak istiyorsunuz. Hedeflemeniz etkili olmadığında veya uygun şekilde ayarlanmadığında, reklam harcamaları hızla artabilir, bu da bizi bir sonraki adıma götürür.

Facebook reklamınız alakalı olmalıdır. Geniş bir kitleyi hedeflemek kötü bir şey değil. İlk başta, farkındalık oluşturmak için en iyi neyin işe yaradığını gerçekten görmek istersiniz. Ancak, harika Facebook reklamları için alaka düzeyi çok önemlidir.

facebook ad audience

Özel hedef kitleler oluşturmaya çalışın ve Facebook içeriğinize en uygun müşterilere hitap edin. Bu bir yeniden hedefleme önlemiyse, içeriğin hem tanınabilir hem de yeni bir şey sağladığından emin olun.

Yaratıcı içeriğe karar verin

Bu yazının başlarında, Facebook’taki içerik türlerini derinlemesine incelemiştik. Şimdi çok daha geniş bir kitlenin önünde reklamını yapmaya değer olduğunu düşündüğünüz içerikleri seçme zamanı.

Reklam içeriğinizin en iyi yönlerinden bazıları şunları içermelidir:

 • Kimlik:  Markanızla ilgili mi ve ürününüzü/hizmetinizi etkili bir şekilde sergiliyor mu? Logonuz ve iş renkleriniz doğru bir şekilde görüntüleniyor mu?
 • Ödül:  İzleyiciler bundan ne kazanıyor? Bu bir anlaşma mı, promosyon mu, teklif kodu mu, tanıtım belgesi mi yoksa sektör rehberi mi?
 • Ton:  İçeriğiniz tüm Facebook sayfanızda veya genel olarak işletmenizde aynı tonu koruyor mu?
 • Eylem:  İçeriğiniz, Facebook hedeflerinize geri dönen bir eylem sağlamalıdır. Net ve kesin bir harekete geçirici mesaj en iyisidir.

Facebook reklam içeriğini güncel tutun

Facebook reklam içeriği, kelimenin tam anlamıyla arkadaşlarınız ve aile beslemeniz arasında sıkışır, bu da sık sık görüldüğü anlamına gelir. Hiç bir TV reklamını gelmiş geçmiş en  kötü reklam olarak değerlendirip, en  sevdiğiniz program boyunca hiç durmadan tekrar oynatıldığını gördünüz mü? Bu aynı şey.

İçeriğinizin görüntüleyenler tarafından eskimesine izin vermeyin, bu nedenle reklam içeriğinizi bir veya iki haftada bir güncellediğinizden ve yeniden tasarladığınızdan emin olun. Tüm amaç, kullanıcıları belirli bir siteye veya satın alma sayfasına yönlendirmektir. Bu nedenle, eski içeriğin Facebook yeniden hedefleme veya yeniden pazarlama çabalarınızı mahvetmesine izin vermeyin.

Bir e-tablo oluşturun ve temel ölçümlerinizi belgeleyin. Her metrik, reklamınızla özellikle neyi başarmak istediğinize ilişkin size benzersiz bilgiler sağlayacaktır:

 • Tıklama Oranı:  Trafik önemliyse, TO’yu takip edin ve nereleri iyileştirebileceğinizi görün.
 • İzlenimler:  Görünürlükle ilgili sorun mu yaşıyorsunuz? Resminizi veya içeriğinizi tekrar ziyaret edin ve neyin daha fazla gösterim sağlayabileceğini görün.
 • Edinme Maliyeti: Amacınız harcamayı ve bütçeyi daha etkili bir şekilde sınırlamaksa, edinme maliyetini takip edin ve haftalık veya aylık hedefler belirleyin.

9. Sonuçlarınızı izleyin ve analiz edin

Stratejinizin son adımı, daha önce hedef belirlemede belirlediğiniz metriklere göz kulak olmak ve sonuçları analiz etmektir. Bu aynı zamanda  YG’nizi belirlemeyi de içerir .

PI Analytics Facebook Competitors Report

Ve rekabete karşı nasıl ölçtüğünüzü görmeyi unutmayın. Sprout ile, Facebook pazarlama stratejinizin doğru yolda olduğundan emin olmak için performansınızı sektör ortalamaları ve rakiplerin verileriyle doğrudan karşılaştırabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

@Webinyo_net Instagram
Bu hata mesajını yalnızca WordPress yöneticileri görebilir

Hata: 1 kimliğine sahip hiçbir akış bulunamadı.

Bir akış oluşturmak için lütfen Instagram Akışı ayarlar sayfasına gidin.